צליאק אבחון

מחלת הצליאק, תסמינים ואבחון


צליאק, או בעברית כרסת (ויש אף שם נוסף – מחלת אלף הפנים), זו מחלת מעיים כרונית, אוטואימונית, שמופיעה כריאקציה של הגוף לחלבון הגלוטן, המופיע בקמח, שעורה, שיבולת שועל, שיפון ועוד. ניתן לעלות על הבעיה באמצעות בדיקת דם ובדיקת ביופסיה מהמעי הדק. אך, וחשוב לזכור, כי ישנו קושי לזהות את המחלה באופן ברור, ועל כן הערכות שונות לגבי היקף החולים במדינות השונות.

חשוב לזכור שהמחלה איננה בר-חלוף והתסמינים שלה משתנים מתקופה לתקופה ובין חולה לחולה: לא נגיב לחלבון הגלוטן באותה הצורה במשך כל ימיי חיינו, ובטח שנגיב גם בצורה שונה מאשר חולה אחר. ידועים מקרים בהם אבחון שגוי של צליאק בעבר התבטא בהעלמות התסמינים בגיל מבוגר, אולם כאמור, הדבר נבע מאבחון שגוי של צליאק ולא מריפוי.

אשר לגורמים למחלה, ייתכן מאד שמדובר בנטייה גנטית מסוימת, כאשר לעתים גם לחצים נפשיים תורמים להתפתחות המחלה. למרות השם “מחלת אלף הפנים”, לא תמיד יהיה מדובר באותם תסמינים, ובכלל קשה לזהותה – לכן, אגב, מתגלים כיום יותר ויותר חולים בגילים מבוגרים.

תסמינים לצליאק: בצורתה הקלאסית של המחלה, יופיעו התסמינים הבאים – חיוורון, נפיחות בטן, שלשולים, אובדן משקל, בחילות והקאות, עייפות כרונית, וכן הלאה. כאמור, הדרך היעילה ביותר כיום לאבחון המחלה היא על ידי ביופסיה של המעי הדק.

צליאק בישראל

כאחוז בודד מאוכלוסיית ישראל סובל ממחלת הצליאק, כך על פי ההערכות השונות. הנקודה החיובית בדבר, היא שכיום, יותר מבעבר, קל יותר לאבחן את המחלה – ובגיל צעיר יותר.

בישראל פועלת עמותת צליאק למען המאובחנים במחלה, עם 8,500 חברים רשומים (לאתר הרשמי של עמותת הצליאק בישראל)

This entry was posted in צליאק and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *